10. oktober, Svetovni dan duševnega zdravja
Svetovni dan duševnega zdravja vsako leto obeležujemo 10. oktobra. Poudarjen je pomen sodelovanja in povezovanja vseh v prizadevanjih za preprečevanje, prepoznavanje in zdravljenje duševnih težav in motenj ter krepitev dobrega duševnega zdravja vseh prebivalcev. Letos so v ospredje postavljeni otroci in mladostniki, je v sporočilu za javnost zapisal Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ).
Dobro duševno zdravje je temelj zdravja, posledično pa tudi temelj socialne in gospodarske stabilnosti, družbene blaginje in kakovosti življenja ljudi.
V zadnjih letih duševne motnje tako v Sloveniji kot v svetu naraščajo, slabo duševno zdravje pa predstavlja pomemben del družbenega bremena. Žal pa je področje duševnega zdravja in iskanja pomoči zaradi duševnih motenj še vedno stigmatizirano, slabše dostopno in zapostavljeno.
Škodljiva raba alkohola je eden izmed kritičnih dejavnikov, ki vodi v različne duševne motnje med katerimi so najpogosteje akutna zastrupitev z alkoholom, sindrom odvisnosti od alkohola, alkoholni odtegnitveni sindrom, alkoholni odtegnitveni delirij, alkoholna psihotična motnja, amnestični sindrom in demenca, alkoholni fetalni sindrom, sočasne duševne motnje npr. depresivne ali anksiozne motnje ter večje tveganje za samomorilnost in druge oblike nasilja.
Psihiatrična bolnišnica Idrija letos praznuje 45. obletnico ustanovitve oddelka za zdravljenje odvisnosti, ki so ga 5. oktobra počastili tudi s strokovnim srečanjem “Spremembe v pogledu na bolezen in zdravljenje odvisnosti od alkohola“. Srečanja smo se udeležili tudi predstavniki našega društva.