9.9. ob 9:09 – Dan fetalnega alkoholnega sindrom
9. september je mednarodni dan ozaveščanja o posledicah izpostavljenosti otroka alkoholu pred rojstvom: »Nosečnost brez alkohola je najvarnejša izbira za vašega otroka!«
Odnos bodočih staršev do alkohola in nosečnosti je odraz širšega družbenega odnosa do pitja alkohola. Pitje alkohola v času nosečnosti je namreč zelo povezano s splošnimi vzorci pitja alkohola med prebivalci, zato je nosečnost brez alkohola za dobrobit otrok skupna odgovornost družbe, so zapisali v sporočilu za javnost na NIJZ.
Alkohol in nosečnost nista združljiva!
Pitje alkohola med nosečnostjo lahko povzroči nepopravljive in trajne poškodbe otrokovih možganov in drugih organov. Posledice se lahko kažejo kot telesne, duševne, vedenjske motnje in/ali učne težave. Škoda, ki jo povzroči alkohol v nosečnosti, traja vse življenje.
- Če nosečnica pije alkoholno pijačo, alkohol iz njene krvi prehaja skozi posteljico in v nekaj minutah v otrokovi krvi doseže vsaj tako visoko koncentracijo kot pri mami.
- V nasprotju z mamo ima otrok omejene zmožnosti razgradnje alkohola.
- Alkohol škodi razvoju in rasti otroka skoz celo nosečnost ter lahko poškoduje različne organe in tkiva.
- Najbolj ranljivi so možgani, ki se razvijajo skozi celo nosečnost in še po rojstvu.
- Izpostavljenost alkoholu pred rojstvom je eden od najpogostejših vzrokov za prirojene nepravilnosti, primanjkljaje v razvoju ter vedenjske in učne težave pri otrocih.
- V celotni nosečnosti ni varnega obdobja za pitje alkohola.
- V nosečnosti nobena količina alkohola ni varna. Toda, večja ko je količina popitega alkohola, večja je ogroženost otroka.
- Vse vrste alkoholnih pijač so enako škodljive, tudi vsa vina in piva ali mešane alkoholne pijače.
V Sloveniji naj bi dobra četrtina žensk v nosečnosti pila alkohol. Pogosto prav začetnih mesecih, ko bodisi še ne vedo, da so noseče, ali pa so mnenja, da v začetnih fazah nosečnosti pitje alkohola otroku ne more škoditi. Približno polovica nosečnosti je nenačrtovanih, zato je toliko bolj pomembno, da imamo zdrav odnos do pitja alkohola. NE alkoholu pa bi morala reči vsaka ženska, ki načrtuje otroka. Nosečnici, ki ne zmore prenehati piti, pomagamo poiskati pomoč.
Le skupaj lahko gradimo odgovorno družbo. “Skupaj za zmanjšanje škodljivega pitja alkohola in skrb za urejanje družin” je program Društva ABSTINENT, s katerim usposabljamo strokovnjake iz različnih področij za prepoznavo škodljivega pitja in usmerjanje posameznikov v različne oblike pomoči. Program sofinancira Ministrstvo za zdravje.