Ljubljanski maraton – Tek za več zdravja in boljše počutje

Pri teku sodeluje celo telo, zato se izboljša krvni obtok, kar zmanjšuje možnost infarkta, znižuje krvni pritisk in preprečuje nastajanje krvnih strdkov. Dodatno tek krepi imunski sistem, zato je manj prehladov, alergij, težav s prebavo in utrujenostjo, znižuje telesno težo, zmanjšuje stres.
Med tekom imamo čas, da smo sami s sabo in da se umirimo, zaslišimo svoje misli in morda najdemo primerno rešitev. Vedno več raziskav potrjuje, da tek vpliva na boljši spanec, pomaga pri napetosti in potrtosti, saj se med tekom poleg endorfina sprošča tudi serotonin, hormon sreče, ki vpliva na psihično počutje. Redna vadba pomeni redno sproščanje hormonov, ki na dolgi rok popravlja počutje, poleg tega pa je tek lahko družabna športna aktivnost, saj lahko tečemo v dvoje ali v skupini, dviguje nam samozavest in krepi vztrajnost, kar skupaj deluje spodbudno pri premagovanju depresije.
Če tek postane del našega življenja, se lahko udeležimo tudi organiziranih tekaških prireditev, ki vsako leto privabijo več udeležencev. Tako je bilo tudi zadnji vikend v mesecu oktobru, ko je reka tekačev preplavila center Ljubljane in ljubljanske ulice v okviru 22. Ljubljanskega maratona. Mi smo bili del dogodka kot tekači in navijači.