Pohod po Jurčičevi poti

Josip Jurčič je slovenski pisatelj in časnikar (1844 – 1881), njegov roman Deseti brat velja za prvi slovenski roman, dramsko delo Tugomer pa za prvo slovensko tragedijo. Na njegovo ustvarjanje so vplivale pravljice, anekdote in pripovedke ljudskega izročila, ki mu jih je pripovedoval njegov ded. Rodil se je na Muljavi, osnovno šolo pa je obiskoval v Višnji Gori.
Snov njegovih del zajema predvsem življenje in prigode starejših kmečkih ljudi, tematike turških vpadov na Slovensko, vojaških beguncev, ljubljanske mestne zgodovine, kmečkih uporov, francoske okupacije in pokristjanjevanja. Jurčičevo najbolj prevajano delo je Kozlovska sodba v Višnji Gori, ki je bila prevedena v šest evropskih jezikov.
Pohod po Jurčičevi poti, poteka prvo soboto v marcu s startom v starem mestnem jedru Višnje Gore. Letošnji že 27. Pohod po Jurčičevi poti, je potekal pod sloganom “Poti knjige“. V času digitalne tehnologije so organizatorji želeli spomniti na moč knjig, ki so uspešno kljubovale burnim stoletjem.
Na 15 kilometrski pohod, od Višnje Gore do Muljave, smo se podali tudi z našim društvom. Lepo vreme, prijetna družba in pozitivna energija pohodnikov so nas spremljali na poti, kjer smo nekateri obnavljali znanje, nekateri, predvsem mlajši, pa pridobivali znanje o Josipu Jurčiču, piscu prvega slovenskega romana.