Poraba alkohola, alkoholu pripisljiva škoda in stanje alkoholne politike
“V Evropi so stopnje porabe alkohola najvišje na svetu, kar vodi tudi do najvišjega deleža smrti, ki ga lahko pripišemo rabi alkohola. Ti indikatorji in odzivi v obliki alkoholnih politik 28 članic Evropske Unije, Norveške in Švice v letu 2016 so bili analizirani in primerjani s situacijo v letu 2010. Rezultati kažejo, da ni nobenih pomembnih sprememb v količini popitega alkohola na osebo v primerjavi z letom 2010, kar kaže na to, da se Evropa še zmeraj sooča z velikim izzivom zmanjševanja bremena alkohola za svoje prebivalce. Kljub veliki količini dokazov o vlogi alkohola pri zgodnji smrtnosti in invalidnosti, se skoraj polovica moške populacije še naprej občasno prekomerno opija in več kot 60% mladostnikov (15-19) redno pije alkohol. Vsak dan približno 800 ljudi v Evropi umre zaradi vzrokov, ki jih lahko pripišemo pitju alkohola. Najbolj zaskrbljujoče je, da je odnosno velik delež škode zaradi alkohola nastane zgodaj v življenju, saj kar eno izmed štirih smrti med mladimi odraslimi (starih med 20 in 24) povzroči pitje alkohola.” (infomosa.si)
»Na NIJZ ugotavljajo, da se je v letu 2016 registrirana poraba alkohola v Sloveniji v primerjavi z letom poprej znižala, kar je vzpodbudno, z javnozdravstvenega vidika pa poraba alkohola pri nas še vedno ostaja previsoka, saj stroški posledic zaradi alkohola presegajo koristi tudi zaradi problematičnih pivskih navad prebivalcev Slovenije. Podatki za 2016 kažejo tudi, da še vedno vsak deseti prebivalec Slovenije v starosti od 25-74 let čezmerno pije alkohol, vsak drugi pa se vsaj enkrat letno visoko tvegano opije.«
Program Skupaj za zmanjšanje škodljivega pitja alkohola, ki ga Društvo ABSTINENT izvaja že tretje leto, je namenjeno mreženju strokovnih služb, predvsem zdravstva (zdravniki družinske medicine, medicinske sestre, patronažne sestre, referenčne sestre) in socialnega varstva. Namen je prepoznava škodljivega pitja ter ustrezna obravnava in napotitev. S povezovanjem služb lahko dosežemo boljše rezultate in pripomoremo k nižjim statistikam. Program sofinancira Ministrstvo za zdravje.