SOPA – Na terenu dosegli že 82% načrtovanih uspešnih obravnav

Včeraj, 3. decembra, je v Ljubljani potekalo skupno srečanju izvajalcev pristopa SOPA. Zbralo se je preko 400 strokovnjakov iz zdravstvenega, socialnega, nevladnega sektorja in zavoda za zaposlovanje skupaj s predstavniki občin in policije, ki prihajajo iz 18 različnih lokalnih okolij po Sloveniji. Dogodka smo se udeležili tudi predstavniki Društva ABSTINENT.
Tema letošnjega srečanja je bila Alkohol pri otrocih in mladostnikih. Prispevek v Sklopu Naslavljanje SOA in družina, je imel tudi predsednik Društva ABSTINENT Štefan Lepoša, članica našega društva gospa Anja, pa z zbranimi strokovnjaki delila svojo izkušnjo z alkoholom.
V okviru projekta SOPA so se v Sloveniji prvič povezali zdravstveni, socialni sektor in nevladne organizacije v mrežo, ki problematiko tvegane in škodljive rabe alkohola naslavlja tako na individualni ravni kot na ravni skupnosti. Strokovnjaki so pridobili znanja in veščine o tem, kako se pogovarjati o pivskem vedenju in o tem, kako zmanjšati ali prenehati s čezmernim pitjem oziroma kako spremeniti vedenje, da pitje nadomestimo z bolj zdravimi izbirami.
Rezultati so spodbudni: Preko 300 strokovnjakov iz zdravstvenega in socialnega sektorja je v okviru svojega dela v preteklem letu na projektu SOPA nagovorilo skoraj 27.000 odraslih prebivalcev Slovenije. Od tega je 19.000 oseb privolilo v sodelovanje, prek 4.000 teh je trenutno v obravnavi zaradi čezmernega pitja alkohola, ki ga želijo na SOPA zmanjšati ali ustaviti. “Pri 441 osebah je bila obravnava do sedaj že uspešna, kar predstavlja 82% končnega cilja pilota pristopa, ki se izteče novembra 2020. Več na spletno strani projekta SOPA.
Društvo ABSTINENT s projektom Skupaj za zmanjšanje škodljivega pitja alkohola in skrb za urejanje družin mreži strokovne službe zdravstva, socialnega varstva in zaposlovanja z namenom prepoznave in usmerjanja oseb, pri katerih zaradi prekomernega pitja alkohola že nastaja škoda v njihovih življenjih ali je že prišlo do sindroma odvisnosti od alkohola. Projekt je naravnan tako, da zajame celo družino.