Starši in drugi odrasli naj mladostnike spodbujajo k nepitju alkohola

Mladostništvo je obdobje, ko se možgani intenzivno razvijajo, pitje alkohola v tem obdobju pa lahko vodi v številne negativne posledice pri mladostniku. Nedokončan razvoj možganov pri mladostnikih pripomore k temu, da mladostniki težje predvidevajo nevarnosti in posledice svojega vedenja, se vedejo bolj tvegano, preizkušajo novosti in iščejo izzive. Še nedokončan razvoj predelov v možganih, ki so vpleteni v razvoj zasvojenosti, pripomore k temu, da bo mladostnik prej razvil zasvojenost v primerjavi z odraslo osebo.
Odnos staršev in odraslih do alkohola ima pomemben vpliv na mladostnike
Opravljene so bile številne študije, ki so proučevale ukrepe za spodbujanje nepitja alkohola med mladostniki. Pri tem so raziskovali, kako stališča odraslih do pitja alkohola mladostnika vplivajo na njegovo odločitev za pitje. (NIJZ)
Vzor mladostnikom so straši, vrstniki, družba. Ocenjuje se, da v slovenskem prostoru škodljivo pije oz. ima sindrom odvisnosti od alkohola 200.000 posameznikov. Le skupaj lahko zmanjšamo to številko, zato Društvo ABSTINENT že tretje leto izvaja program mreženja strokovnih služb “Skupaj za zmanjšanje škodljivega pitja alkohola“, ki ga podpira Ministrstvo za zdravje.