V Sloveniji visoka registrirana poraba alkohola
Slovenija je po registrirani porabi alkohola že desetletja nad mednarodnimi povprečji EU in Evropske regije Svetovne zdravstvene organizacije. Vzpodbudno je, da se je v letu 2016 v Sloveniji registrirana poraba alkohola v primerjavi z letom 2015 znižala. Poraba alkohola pa še vedno ostaja problematična z javnozdravstvenega vidika in je še vedno nad mednarodnimi povprečji.
Po izračunih NIJZ je bila poraba čistega alkohola v Sloveniji v letu 2016 povprečno 10,5 l na prebivalca, upoštevajoč samo starejše od 15 let. V primerjavi z letom prej se je znižala za 1 liter na prebivalca, starejšega od 15 let. Več na spletni strani NIJZ.
Osveščanje javnosti o škodljivih posledicah tveganega in škodljivega pitja alkohola, številni programi, ki so namenjeni osebam, ki prekomerno pijejo alkohol in njihovim svojcem, mreženje strokovnih služb (zdravstvo, socialno varstvo) pripomorejo k zmanjšanju porabe alkohola. Društvo ABSTINENT izvaja program Skupaj za zmanjšanje škodljivega pitja alkohola, katerega namen je mreženje strokovnih služb, podpira pa ga Ministrstvo za zdravje.
Dosegel nas je vročinski val, zato je hidracija telesa v vročih dneh zelo pomembna. Alkoholne pijače telo še dodatno dehidrirajo. Najprimernejša pijača za odžejanje in nadomeščanje izgubljene tekočine je vodovodna pitna voda, priporoča pa se tudi blag nesladkan čaj.