10. oktober – svetovni dan duševnega zdravja
Na nacionalnem inštitutu za javno zdravje, so ob dnevu duševnega zdravja zapisali: “Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije naj bi se v letu 2019 globalno 15 % delovno aktivne populacije soočalo z duševno motnjo. Tudi v Sloveniji je breme slabega duševnega zdravja precejšnje. Bolniške odsotnosti zaradi duševnih in vedenjskih motenj že nekaj let ostajajo na četrtem mestu po številu izgubljenih delovnih dni na zaposlenega.
Ob poudarjanju pomena duševnega zdravja na delovnem mestu je potrebno posebej opozoriti na zaposlene, ki se soočajo s težavami v duševnem zdravju, ne glede na to, ali so njihove težave povezane z delovnim mestom ali ne. Zaposleni z izkušnjo težav v duševnem zdravju se lahko soočajo tudi s stigmo, ki ovira pravočasno iskanje pomoči, zmanjšuje možnosti za okrevanje in uspešno vračanje na delovno mesto ali pridobitev oz. ohranitev zaposlitve.”
Skrb za duševno zdravje je na posamezniku, družini, družbi, strokovnih službah. Pravočasno prepoznavanje in ukrepanje sta ključna – upati si ukrepati, je nujno. Nemalokrat se na društvo obrnejo tudi delodajalci, ki želijo zaposlenim pomagati pri urejanju prekomernega pitja alkohola, kar zelo pozdravljamo.
Na društvu dnevno, skozi celo leto, pomagamo ljudem v stiskah, povezanih s prekomernim pitjem alkohola, ki pripeljejo do hudih posledic v duševnem zdravju. Že osmo leto izvajamo program “Skupaj za zmanjšanje škodljivega pitja alkohola in skrb za urejanje družin” (sofinancer Ministrstvo za zdravje), preko katerega mrežimo strokovne službe zdravstva, socialnega varstva zaposlovanja, izobraževanja, nevladnega sektorja…
Vedno imamo možnost izbire. Vedno obstaja rešitev.